Vállalkozók fóruma – Magukra hagyva…

Kistérségi vállalkozók fórumát rendezték meg március végén Szentesen, ahol Matkócsik Pál Ferenc és Barát Endre kistérségi koordinátorok és Tonnes Zsolt, a Csongrád Megyei Munkaügyi Központ szentesi kirendeltség-vezetõje tájékoztatta a jelenlévõket a gazdasági válság hatásainak enyhítését célzó intézkedésekrõl, lehetõségekrõl.

A találkozó apropót nyújtott kedvezményes hitelkonstrukciók ismertetésére épp úgy, mint gazdaságfejlesztési, munkahelyteremtõ és megtartó pályázatok bemutatására. A jövõben több forrás könnyebben és gyorsabban válik elérhetõvé a szféra számára, csökken a bürokrácia, ígérték a szakemberek. Változnak a Start kártyacsalád nyújtotta szolgáltatások és célzott támogatásokhoz is hozzá lehet jutni.
 A vállalkozások fejlõdését elõsegítõ forgóeszköz-, beruházási és tõkehitelek , valamint az ezekhez kapcsolódó hitelgarancia és kamattámogatás ajánlatok azt igyekeztek alátámasztani, hogy a válság közepette a vállalkozások nincsenek magukra hagyva. A mikro-finanszírozási rendszer és az Új Magyarország Fejlesztési Terv közvetett pályázatai tovább bõvítik a hitelnyújtási versenyt. Továbbra is találhatóak a hitelpiacon alacsonyabb kamatozású, pl. kezdõ vállalkozások számára is elérhetõ hitelek.
A mezõgazdasági hitelprogramok kapcsán elhangzott, hogy agrár fejlesztésekre áll rendelkezésre a legnagyobb keret.  Agrár forgóeszköz beszerzésre akár 200 millió, gabona forgóeszközként minimum 1 millió forintot vehetnek igénybe a szereplõk. Az Új Magyarország TÉSZ forgóeszköz programja 50-250 millió  forint felvehetõ hitelt is biztosíthat a közel 60 milliárd forintos keretösszegbõl.
Íme néhány a gazdaságfejlesztési pályázatok közül: Telephely fejlesztésre például június 30-ig pályázhatnak a dél-alföldi vállalkozások. A mikro-, kis- és középvállalkozások technológia fejlesztésére várhatóan december vége lesz a beadási határidõ,  ahogy a magas foglalkoztatási hatású projektek komplex támogatásánál is.
A teljes vállalkozói kör pályázhat pl. zöld energia hasznosítás támogatására, a takarékos energia felhasználás ugyanis kiemelt prioritás. Már folyamatban vannak a helyi hõ- és hûtési igény kielégítését megújuló energiaforrásokkal tervezõ beruházásokat segítõ, vagy az épületenergetikai fejlesztéseket célzó kiírások. 
A munkahely megõrzõ intézkedéseket az Országos Foglalkoztatási Alap, vagy az ÚMFT honlapján kell figyelni (TÁMOP 2.3.3). Munkahely teremtõ pályázati lehetõségek a Munkaügyi Központok által is indulnak. Az APEH a hivatalokban a hátrányokkal küzdõ  munkavállalók részére kínálja a start  elsõ munkahely, vagy start plusz (visszatérõk), ill. start extra (tartósan állás keresõk) kártyáit, amelyekkel a munkáltató is kedvezményeket kap a járulék fizetésére.
83 tevékenységi kör a bejelentéssel megkezdhetõ, de könnyítés az is, hogy a nyertes pályázat támogatási elõlege 40% erejéig a szerzõdéskötést követõ 15 napon belül lehívható. Enyhítik az árbevétel-növelésre, a fog-lalkoztatotti létszámra vonatkozó pályázati megkötéseket is. 25 millió forint támogatási összegig nem kell biztosítékot nyújtani, és a saját forrás igazolása elegendõ az elsõ támogatási részlet kifizetésekor, – hallhattuk.                    
-te-

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.