Az ügyvéd válaszol – Ki a földműves?
A földműves szó pontos meghatározása az új földtörvényben…
Olvasói kérdés: Ismerőseimtől, és a hírekben hallottam az új földtörvényről, s arról, hogy most már csak földműves vehet termőföldet. Ki tekinthető földművesnek?
Ügyvédi válasz: Magyarországnak az Európai Uniós tagságából eredő kötelezettsége az, hogy a hazai termőföld “piacot” hamarosan meg kell nyitnia a tagállamok földművesei előtt. A jelenlegi (1994. évi LV. törvény) termőföldre vonatkozó tulajdonszerzési tilalmak 2014. 04. 30. napjáig tarthatóak fent. Lényeges eleme maradt az új földtörvénynek, hogy a gazdasági társaságok, cégek továbbra sem szerezhetnek földtulajdont. A termőföldet mező -, és erdőgazdasági termelő tevékenység céljára, a f ö l d m ű v e s szerezheti meg. A törvény megfogalmazása szerint a földműves Magyarországon egyéni vállalkozóként, őstermelőként, családi gazdálkodóként, gazdálkodó család személyesen közreműködő nagy-korú tagjaként önfoglalkoztatóként nyilvántartásba vett belföldi természetes személy ill. EU tagállami állampolgár, aki mező -, erdőgazdasági tevékenységet főfoglalkozóként, életvitel-szerűen vagy mellékfoglalkozóként folytatja és legalább középfokú mezőgazdasági vagy erdészeti szakirányú szakképzéssel rendelkezik. (Elnézést, de csak ilyen bonyolultan tudok válaszolni kérdésére). Külföldi állampolgár tekintetében a fenti meghatározás kiegészül még azzal, hogy csak akkor szerezhet földet, ha bejelentett telephelye, tanyája, birtokközpontja szerinti település közigazgatási határától, legfeljebb 20 km távolságra van.
Fontos tudni, hogy a törvény alapján a földműves a tulajdonában és bármilyen jogcímen használatában álló föld beszámításával, egyéni vállalkozóként, legfeljebb 300 hektár nagyságú lehet, – családi gazdálkodás alatt álló föld együttes mértéke az újonnan megszerzett földekkel együtt legfeljebb 500 hektár lehet.
Érdekességként még megemlítem, hogy a földdel kapcsolatos szerződéseket csak államilag készített, sorszámozott nyomtatványon lehet érvényesíteni, ezen megkötéssel egyértelmű a jogalkotó szándéka az ún. “zsebszerződések” ellehetetlenítésére (a júliustól hatályos új büntető törvénykönyv is, erélyesen fellép a zsebszerződések és készítőik ellen ).
Kérdését köszönve.
Tisztelettel:
Dr. Dömsödi József ügyvéd