Automata megrendelő program és más hatékonyságnövelő intézkedések a HUNOR COOP ZRt-nél – Válasszuk a hazait!

Ismét elérkezett az év vége. Mészáros Zoltánt, a HUNOR COOP ZRt. vezérigazgatóját (képen) kértem, értékelje a lassan elbúcsúzó 2025-ös esztendőt.

Hogyan látja a szerepüket a 30 éves COOP Üzletláncon belül? – tudakoltam elsőként.

  • Az évforduló szellemében az összefogást ünnepeltük. Ennek az összefogásnak elsők között lett a résztvevője a HUNOR COOP. Előbb 3, majd 17, ma viszont már 35 üzlettel vagyunk oszlopos tagjai az üzletláncnak. A COOP Magyarországon 30 éve küzd az óriás multi áruházláncokkal. Mi, a magyar üzletlánc, akik 90%-ban hazai termékeket forgalmazunk, ezzel erősítjük a magyar termelőket. Bebizonyítottuk, hogy a magyar piacon ott a helyünk – mondta és hozzátette:
  • Amikor a cég vezetését átvettem, még Szentes és Vidéke ÁFÉSZ-ként működtünk. Akkor a 27. legnagyobb szövetkezeti társaságként szerepeltünk, ma a 8. legnagyobb COOP társaság vagyunk. Nagyon büszke vagyok ezért a csapatomra, hiszen a közel négyszáz ember munkájának az eredménye ez a kiváló pozíció.
  • Milyen zárást tartogat ez a feszült gazdasági környezetben telt év?
  • Az idei esztendő a nehézségek ellenére év végére pozitív zárást ígér. A háború, az infláció elleni küzdelem, beleértve az árrés stopot, meghatározta a működésünket. Mindezek miatt borúsan láttuk az év elejét, de az év vége azért derűssé vált. Kétségtelen, nem csúcseredménnyel zárunk, de tisztességes, pozitív nyereséggel meg tudjuk alapozni a 2026-os esztendőt.
  • Miből tudták elérni, hogy a jelentős költségnövekedés ellenére stabil működéssel eredményesek maradtak?
  • Annak köszönhető, hogy a hatékonyságunkat növelni tudtuk. Őszintén mondhatom, hogy költséghatékonyságban jelentősen javítottunk. Ma 29 áruházunk tetején egy naperőmű működik, ami több százmillió forintos megtakarítást jelent 2025-ben. Átalakítottuk továbbá a belső szervezettségünket, egy sor intézkedéssel segítettük elő a boltjaink hatékonyságát, ilyen pl. az automata megrendelő programunk, ami a mesterséges intelligencia támogatását is igénybe veszi. Gondosan előkészíti, miből mennyit rendeljenek, mit tudnak a jövőben eladni. Eddig az igazi kereskedő „megjósolta,” miből mennyi kell, azonban ez öt-hétezer cikkelemnél nehéz. Ám az automata megrendelő program jelentős hatékonyság-javulást tudott elérni, de sorolhatnám a hasonló belső intézkedéseinket.

A hálózatunkból nem kellett senkit elküldeni, a létszámhatékonyságunk javult, ami azt jelenti, hogy fajlagosan több forgalmat tudtunk elérni, és ez az eredményünkön meglátszik. Ily módon a dolgozóinknak nem csak erkölcsi, hanem anyagi elismerés is jár az év végén, ami a 13. havi fizetést jelenti.
A mindennapi piaci versenyben nekünk azt kell elérni, hogy a vásárlók minden nap ránk szavazzanak és bennünket válasszanak. Mindent igyekszünk ezért megtenni.

  • Miként látja, a jövő esztendő mennyire tervezhető?
  • A jövő esztendőben is a megnehezült körülményekhez alkalmazkodunk. Azt várom a munkatársaktól, hogy soha ne a körülményeinkre fogjuk a bajainkat. Úgy tudunk változásokat elérni, ha magunk változunk. Az eddigi rutinok lehetnek még jobbak, ésszerűbbek, logikusabbak, így a jövő esztendőben is tervezünk új fejlesztéseket, bolti megújításokat. A 2025-ös év egyik legnagyobb fejlesztése a hódmezővásárhelyi főtéri COOP Csemege Áruház (képen) volt, ami az ország legszebb áruházává vált. Igazi vonzó, modern, patinás üzlet, amiért a vásárlók háláját nap, mint nap tapasztaljuk. Jövőre is folytatni szeretnénk a napelem fejlesztést, amíg a lapos tetőink engedik. További két-három üzletünk megújítása van tervezve, amihez kellő erőforrást gyűjtöttünk.
  • Adódnak manapság Önökre szabott pályázatok?
  • Új, a kereskedelmet támogató pályázatokon veszünk részt a modernizáció, a piacbővítés jegyében. Újabb változatát várjuk a Magyar Falu Programnak. Egy dolog, támogatást kapni, de ugyanannyit, vagy kétszer annyit mellé is teszünk. Így tudunk előremenekülni. Erre számítunk jövőre is. Bizakodó vagyok, a csapatunk nagyon erős.
  • Vezérigazgató Úr! Köszönöm a beszélgetést. Szerencsés Újévet kívánok!
  • Megköszönöm én is. Önnek és minden kedves Vásárlónknak szívből kívánom, hogy találják meg a legfrissebb, leginkább szeretett áruféleségeket áruházainkban. Legyen nagyon boldog, mosolygós szép és kiegyensúlyozott, sikeres a 2026-os esztendő a család minden tagja számára!
  • dite –
    (Fotó: HUNOR COOP ZRt.)