A zongoránál – Lakatos Béla művész-tanár

Tizenharmadik éve már, hogy a Lajtha László Alapfokú Mûvészeti Iskola és Hangversenyközpontban zongora szakon tanítja a fiatal növendékeket. Édesapja is zenész, tõle örökölte a muzsika szeretetét. Számos zongoraversenyt megnyert. A helyi rendezvényeken sokszor hallhatjuk játékát. Õ Lakatos Béla zongora mûvész-tanár.

A nagy sikerû Zene – Világ – Zene évadban február 8-án 18 órakor önálló este ad a hangversenyközpontban.
– Hogyan készülsz erre az alkalomra?
– Voltaképpen délelõtt gyakorolok, délután tanítok. A hétvégéket azért próbálom pihenéssel tölteni. Úgy érzem, kiegyensúlyozott a felkészülésem.
– A mûsort mely zenemûvekbõl állítottad össze?
– Mivel ebben az évben Liszt Ferenc évforduló van, két Liszt mûvet játszom majd. Az egyik a XIV.  rapszódia, a másiknak pedig tõle a Dante szonátát választottam. Azon kívül Beethoven: Patetique szonátáját is a mûsoromra tûztem. Befejezésként pedig Shopin cisz-moll impromtu c. mûve hangzik el.
– Ennyi gyakorlattal izgulsz még a fellépés elõtt?
– Természetesen, mint mindenki, aki reflektorfénybe kerül, és teljesítenie kell a színpadon. Ez az, amit sosem lehet profizmussal legyõzni, csak kezelni.
– Tanítványaid között vannak-e kimagasló tehetségû fiatalok?
– Tizenöt növendékem van. Kiugró tehetségrõl nem beszélhetünk, mert õk nem mûvészek akarnak lenni, hanem azért járnak órára a sok-sok iskolai elfoglaltság mellett, mert szeretnének zenét tanulni. Nagyon jó velük dolgozni. A zenetanítás célja tulajdonképpen a szépérzék, az ízlés és a személyiség fejlesztése.
– Mik a terveid az idei évre?
– Keresem a lehetõségeket, mert szeretném magamat zongoraversenyeken megmérettetni. Idõnként fontos az embernek, hogy ily módon is elõmozdítsa saját fejlõdését. Természetesen jó volna minél gyakrabban koncertezni, tanulni és tanítani, hiszen annyi sikerélményt nyújt  látni a gyerekek fejlõdését.            
Dömsödi Mihály
(Fotó: D. T.)

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.